На 05 февруари 2025 година Регионален център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование град Бургас, проведе обучения за учители и директори от детски градини и училища на територията на областта, съгласно програмата за квалификация на педагогическите специалисти, по чл.25 от Правилника за устройството и дейностите на Регионалните центрове, и заложените в годишния план за развитие на институцията теми. Залегналите въпроси и разработки бяха съобразени с измененията и допълненията в нормативната уредба, уреждаща приобщаващото образование, както и с разглеждане на процедури и документи, съпътстващи общата и допълнителната подкрепа за деца и ученици със специални образователни потребности.
В първия обучителен модул, на тема: „Нормативна уредба, регламентираща допълнителната подкрепа за личностно развитие в детската градина или училището“, с обучител Владка Димитрова – старши ресурсен учител в РЦПППО Бургас, бяха разгледани процедурите за осигуряване на подкрепа, промяна на формата на обучение и насочване към специализирани образователни институции.
Втората тема: „Задължителна документация в личното дело на дете, на което се предоставя допълнителна подкрепа за личностно развитие“, се проведе от обучители Милка Ватева – заместник-директор и Даниела Бинева – психолог. Лекторите представиха бланките за документи, свързани с предоставянето на допълнителна подкрепа, и обсъдиха практическото им приложение.
Третата тема: „Процедура по осигуряване на допълнителна подкрепа за личностно развитие в детската градина/училището“ – с обучители Радка Хр. Кирова и Ваня Гочева – ресурсни учители в РЦПППО гр. Бургас, се проведе с участието на шестнадесет специалиста. Основната задача беше да се представят условията и редът за осигуряване на допълнителна подкрепа и извършване на оценка на индивидуалните образователни потребности.
При представянето на четвъртата тема: „Екип за подкрепа за личностно развитие /ЕПЛР/ – формиране и функции“ – с обучител Вили Станкова – логопед, събрала тринадесет специалиста, бяха разгледани функциите и задълженията на членовете на ЕПЛР и процедурите по осигуряване на допълнителна подкрепа.
Тази година, РЦПППО – Бургас включи три нови теми, които са актуални и насочени към подобряване на комуникацията с деца и ученици със специални образователни потребности, както и към подпомагане на педагогическите специалисти и родителите при справяне с предизвикателни поведения и прилагане на иновативни подходи в приобщаващото образование:
„Десет стъпки към успешното ДАК взаимодействие. Въвеждане на нискотехнологични средства за ефективна комуникация с ДУСОП“ – с обучители Десислава Севова – ресурсен учител и член на Националния екип по ДАК и Таня Шуманова – ерготерапевт. Сесията имаше за цел да представи практически насоки за прилагане на нискотехнологични решения за подобряване на комуникацията с деца и ученици със специални образователни потребности.
„Съвременни подходи, методи и технологии за ДАК. Въвеждане на високотехнологични средства за ефективна комуникация с ДУСОП“ – с обучители Татяна Янакиева – педагог на зрително затруднени и член на Националния екип по ДАК и Веселина Радованова – ресурсен учител. Участниците се запознаха с иновативни технологии и методи, улесняващи достъпа до образование и комуникация.
Последната тема „Подходи и насоки за родители и учители при справяне с тревожни и агресивни деца от детските градини“ – се проведе от обучителите Галя Гачева, Живка Величкова – психолози и Златина Мавродиева – ресурсен учител. Те предоставиха стратегии и практически съвети за работа с деца, проявяващи тревожност и агресивно поведение.
През месец ноември продължи, стартиралото месец юни обучение от сертифицирани обучители по скрининг: г-жа Албена Димитрова, г-жа Светла Нешева и г-жа Веселина Радованова – специални педагози от РЦПППО Бургас на тема „Ранна скринингова оценка и насоки за стимулиране развитието на тригодишните деца“. В него се включиха общо 46 представители на детски градини от цялата област Бургас. Обучението на педагогическите специалисти включи теоретична част и задачи с практическа насоченост. Работи се в малки групи, като участниците се запознаха със стимулната книжка, с техниките за установяване постиженията на всяко дете и оценъчната скала от резултатите за съответната възрастова група.
Предстои да се проведе и курс за помощник на учителя. Той е насочен към подготовката на специалисти, които да подпомагат педагогическите екипи при работата с деца и ученици, включително тези със специални образователни потребности (СОП). Основната цел е да се повишат знанията и уменията на помощниците за ефективно съдействие в учебния процес.
Проведените обучителни модули доказаха, че съществува добра екипност между институциите в област Бургас, ползотворно сътрудничество, което е предпоставка за кариерно израстване на педагозите, преодоляване на предизвикателствата и създаване на условия за развиване потенциала на ДУСОП.