В периода 26-28 февруари и 12 март 2025 г. в РЦПППО гр. Бургас се проведоха четири семинара, насочени към повишаване на квалификацията на общообразователните учители. Семинарите обхванаха актуални и важни теми, свързани с образователния процес и работата с деца и ученици със специални образователни потребности.
В първия семинар на тема „Психологическа корекция на агресивното поведение при децата“, психолозите Живка Величкова и Галя Гачева предоставиха на учителите ценни практически инструменти за разпознаване и справяне с агресивното поведение в класната стая. Семинарът бе съсредоточен върху темата за детската агресия и същността на психологическата корекционна работа, която може да се извърши с агресивни деца. Освен с дефиниции, форми на агресия и причини за агресивно поведение, участниците бяха запознати и с диагностични критерии за различни възрасти, от които може да се съди за наличие в детето на качества, обуславящи „агресивност“, както и характерологичните особености на децата проявяващи агресия. Посочени бяха начините за оценка на агресивното поведение, най-важните направления за корекционна дейност, както и същността на основните методи за работа. В практическата част бяха посочени основните стъпки за действие в агресивна ситуация. Дадени бяха примерни, работещи упражнения и ролеви игри за редуциране на гнева, формиране на навици за конструктивно поведение и позитивни нагласи, осъзнаване на собствен емоционален свят и формиране на емпатия.
Вторият семинар, „Подкрепа в процеса на адаптиране и включване на деца с аутизъм в детската градина или начален етап на образование. Съвместно преподаване в условията на приобщаващото образование“, с водещи Веселина Радованова – ресурсен учител и Таня Шуманова – ерготерапевт, беше посветен на приобщаващото образование и предоставянето на адекватна подкрепа на деца със специални образователни потребности. Бяха засегнати теми като предизвикателствата пред учителите при постъпване на дете с аутизъм в групата или класа, същност, симптоми и медико-социални проблеми на децата с аутизъм. На участниците бяха дадени добри примери и идеи за приобщаваща класна стая и съвмесно преподаване в условията на приобщаващото образование. Акцентира се върху това колко е важна подкрепата за детето в групата/класа и това то да се чувства прието. Дискутираха се случаи от практиката, често срещани трудности при включването и приобщаването на децата, както и стратегии за преодоляването им.
По време на третия семинар на тема „LEGO – базирана терапия, като средство за подобряване на социалните и комуникативни умения при деца и ученици със специални образователни потребности“, Веселина Радованова представи иновативен метод за работа с деца със специални образователни потребности. Бяха засегнати теми като предизвикателствата в социализацията на деца и ученици със специални образователни потребности, играта – като важна част в развитието на децата, LEGO – базирана терапия, като средство за подобряване на социалните и комуникативни умения при децате и учениците. Присъстващите имаха възможността да изпробват на практика наученото и да видят ползите от Лего терапията, и как тя може да се използва и адаптира за развитието на много умения, част от които са: развитие на език и комуникация; социални умения; емоционален и поведенчески отговор; развитие на фината моторика; когнитивни умения.
Четвъртият семинар, „Добри практики за взаимодействие с родителите на децата и учениците в задължителна предучилищна и училищна възраст. Превенция на насилието и тормоза в образователната среда“, отново с водещи психолозите Живка Величкова, Галя Гачева и Весела Димитрова, акцентира върху важността на сътрудничеството между училище и семейство за създаване на безопасна и подкрепяща образователна среда. Насилието и тормозът в образователната среда са сериозни проблеми с дълготрайни последици за психическото и физическо здраве на децата и учениците. Затова особено важно е доброто взаимодействие между учители и родители, което е ключов момент както за образователния процес на децата и учениците, така и за превенция на насилието и тормоза. На проведения семинар бяха представени работещи техники за комуникация и добри практики за взаимодействие с родителите, които биха могли да подобрят цялостния процес на сътрудничество между родители и специалисти за по-ефективна и спокойна образователна среда. Обърна се внимание на последиците, които тормозът може да окаже върху психическото и физическо здраве на детето. Подчертана бе ключовата роля на семейството във формирането на личността на детето и „подводните камъни“ в отглеждането и възпитанието, които могат да направят семейната среда рискова. Посочени бяха основни принципи за ефективна комуникация с родителите. Представиха се и реализирани от специалисти в Регионален център – Бургас добри практики за взаимодействие с родители, групи за взаимопомощ и споделяне, осъществени съвместни проекти, тематично ориентирани интерактивни срещи.
Семинарите бяха проведени от опитни специалисти и предоставиха на учителите възможност да обогатят своите знания и умения, както и да обменят опит с колеги. Участниците изразиха задоволство от високото качество на представената информация и практическата й приложимост.