Зимна школа на НАРУ: Форум за иновации в приобщаващото образование


 
Националната асоциация на ресурсните учители (НАРУ) организира зимна школа по приобщаващото образование в периода 19 – 22 февруари, в хотел „Терме“с. Баня, гр. Банско. Събитието събра директори, ресурсни учители, психолози и логопеди от цялата страна, обединени от стремежа към по-добри практики и иновативни подходи в обучението на децата и учениците със специални образователни потребности.
От Регионален център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование – Бургас участие взеха: Милка Ватева – заместник директор и ресурсните учители: Десислава Севова, Иванка Димитрова, Валентина Димитрова и Катя Пъдарова. Програмата на зимната школа бе разделена на няколко ключови обучителни модули, в които бяха залегнали актуални теми с експертни решения, водени от утвърдени специалисти:
• „От МКБ-10 към МКБ-11 в специалните образователни потребности“ – Д-р Калоян Дамянов (директор на РЦПППО-София-град) представи промените в международната класификация на болестите и тяхното отражение върху работата на ресурсните специалисти.
• „Стратегии за справяне с проблемно поведение на деца и ученици с разстройство от артистичния спектър“ – Проф. дин Мира Цветкова-Арсова (СУ „Св. Климент Охридски“) сподели ефективни методи за работа с деца от аутистичния спектър.
• „Слабодвижещите като специфична група зрително затруднени“ – Гл. ас. д-р Маргарита Томова (СУ „Св. Климент Охридски“) обърна внимание на специфичните нужди на учениците със зрителни увреждания.
• „Ролята на слуховата система и преработка за сензорна интеграция“ – Логопедът Олга Георгиева-Русковска представи значението на слуховата обработка в процеса на сензорната интеграция.
• „Изследване на резултатите от методическата програма в приобщаващото образование“ – Д-р Лилия Кисьова (СУ „Св. Климент Охридски“) анализира ефекта от приложените методики в работата с деца със специални
Форумът на НАРУ се утвърди като значимо събитие в сферата на приобщаващото образование. Специалистите имаха възможност не само да обогатят знанията си, но и да обменят добри практики, които ще бъдат от полза в работата им с децата и ученици. Тази инициатива още веднъж показа ангажираността на НАРУ към подобряването на образователната среда и създаването на по-достъпни и ефективни методи за работа с децата и учениците със специални образователни потребности.